Tekirdağ’da 24 Kasım Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

Tekirdağ’da 24 Kasım Öğretmenler Günü coşkuyla kutlandı

24 Kasım Öğretmenler Günü, tüm yurtta olduğu gibi Tekirdağ’da da törenle kutlandı. Yahya Kemal Beyatlı Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda konuşan Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan, öğretmenlik mesleğinin gücünü sevgiden aldığını belirterek, “Bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. 

MESLEĞE YENİ BAŞLAYAN ÖĞRETMENLER ADINA KONUŞTU 
Vali Aziz Yıldırım, program öncesinde Atatürk’ü gören ve İsmet İnönü ile hasbihal eden 95 yaşındaki emekli öğretmen Bahriye Adalı ile sohbet ederek, Öğretmenler Günü’nü kutladı ve programı birlikte izledi. Program, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından emekli öğretmenler adına Atıf Balkan’ın konuşmasıyla başladı. Ardından mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Öğretmen Rasim Fatih Soysal bir konuşma yaptı.

“SEVGİ VE DAYANIŞMA BAĞLARINI KUVVETLENDİRMEK İSTİYORUZ” 
Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan da “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e 24 Kasım 1928 yılında ‘Başöğretmen’ unvanı verilmesi vesilesiyle 1981 yılından bu yana her yıl ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutladığımız bu anlamlı günün yıl dönümünde; bütün öğretmenlerimizin bu güzel ve özel gününü kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşarken, gücünü sevgiden alan öğretmenlik mesleğinin toplumdaki saygınlığını artırmak; öğretmenlerimiz arasındaki sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, şehit olan, emekliye ayrılan ve ebediyete irtihal eden öğretmenlerimizi saygıyla anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimizde mesleklerinin yüce bilincini uyandırmak çabasıyla, gelecek nesillerimizi yetiştirmek için özveriyle çalışan tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum” dedi. 

“ARAMIZA HOŞ GELDİNİZ”
Ulusan, “Tekirdağ’ın tüm okul ve kurumlarında görevlerini sevgiyle yerine getiren öğretmenlerimizi, mesleklerini fedakârlıkla yerine getirmiş olmalarından dolayı tebrik ediyor ve millî eğitim ailemizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyorum. Mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize, ‘Aramıza hoş geldiniz’ diyor, mesleki ve özel hayatlarında başarı ve mutluluklar diliyorum. Emekli öğretmenlerimize sağlıklı ve huzurlu yıllar diliyor; başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete irtihal etmiş öğretmenlerimizi, hemşerimiz Şehit Neşe Alten öğretmenimizi ve tüm şehit öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum” ifadelerini kullandı. 
YEMİN ETTİLER 
Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Mahmut Özer’in 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama mesajı okundu. Ardından Tekirdağ genelinde öğretmenlik mesleğine yeni başlayan 627 öğretmeni temsilen 23 öğretmen yemin etti. Yemin edilmesinin ardından yıl içinde emekliye ayrılan 36 öğretmeni temsilen ilçelerden programa katılan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri, Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri taktim etti. Program, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin, Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından verilmesi ile devam etti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından öğretmenler arası düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ödülleri, İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan tarafından verildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Mehmet Serez Sosyal Bilimler Lisesi tarafından hazırlanan programın sunulmasının ardından tören sona erdi.

Haberler