Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonundan Açıklama

Tekirdağ Barosu Kadın Hakları Komisyonundan Açıklama

Tekirdağ Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Cansu Sezer Davası Basın Bilgilendirme Yazısı Yayınladı

Açıklamayı aynen siz okurlarımızın bilgisine sunuyoruz.

Tekirdağ ili Süleymanpaşa İlçesi Çiftlikönü Mahallesi’nde 16.06.2022 günü 23 yaşındaki Cansu SEZER ve 3 yaşındaki oğlu S.A.T, eski eşi Burak TEKLER tarafından defalarca bıçaklanarak öldürüldü.

OLAYIN EVVELİYATI VE OLAY GÜNÜ HAKKINDA BİLGİLER:
Cansu SEZER ve Burak TEKLER, 2018 yılında evlenmiş ve 2019 yılında müşterek çocuk S.A.T dünyaya gelmiştir. 10.06.2022 tarihinde Cansu SEZER ve Burak TEKLER anlaşmalı şekilde boşanmış olup, boşandıktan sonra müşterek çocuk S.A.T ve Cansu SEZER, evlilik birliği içerisinde ikamet ettikleri evde kalmaya devam etmiştir.
Olay ile ilgili düzenlenen iddianameye göre; olay tarihi olan 16.06.2022 günü Çorlu’da bir özel hastanede çalışması sebebi ile Cansu SEZER, oğlu S.A.T’i annesinin evine bırakıp işe gitmiştir. Saat 14:00 civarında sanık Burak TEKLER, oğlunu almak istediğini Cansu SEZER’e ileterek oğlunu almaya Cansu SEZER’in annesinin evine gitmiştir. Oğlunu alıp Cansu SEZER ve oğlu S.A.T’nin yaşadığı eve giden Burak TEKLER, oğlu ile vakit geçirdikten sonra Cansu SEZER eve gelmiş ve uyuyakalmıştır.
22:30 sularında uykusundan uyanan müşterek çocuk S.A.T’nin ağlaması üzerine Burak TEKLER, oğlunun yanına giderek onu sakinleştirmiş, onu mutfakta bırakarak Cansu SEZER’in yanına gelmiş ve Cansu SEZER’in telefonunu karıştırmaya, mesai arkadaşlarıyla olan mesajlaşmalarını okumaya başlamıştır.
Savcılık aşamasında alınan bilirkişi raporu ile söz konusu mesajlaşmalar hiçbir şekilde cinsel içerikli olmayıp, tamamen iş ilişkisi kapsamında gerçekleştirilen konuşmalar olduğu tespit edilmiştir.
Buna rağmen sanık Burak TEKLER, söz konusu mesajların kendisine “samimi gelmesi” sebebi ile bir bıçak alarak boşandığı eşi Cansu SEZER’i uyurken defalarca bıçaklamak suretiyle katletmiştir.
Bu esnada mutfakta olan müşterek çocuk S.A.T’nin olay yerine gelmesi üzerine eylemine son veren Burak TEKLER, kendisine sarılan 3 yaşındaki oğlunu da defalarca bıçaklayarak katletmiştir. Yine dosya kapsamında alınan rapora göre 3 yaşındaki S.A.T’nin ellerinde, babası Burak TEKLER tarafından bıçaklandığı esnada bıçağı tutmaya çalıştığını gösterir kesik izlerine rastlanmıştır.
17.06.2022 günü saat 06:00 sularında Burak TEKLER, öldürme fiilini gerçekleştirdiği evden çıkarak teslim olmuştur.


Tekirdağ Barosu Başkanlığı Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu
YARGILAMA AŞAMALARI HAKKINDA BİLGİLER:
08.11.2022 günü Tekirdağ 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşen ilk duruşmada Tekirdağ Barosu, Denizli Barosu, Trabzon Barosu ve Kırklareli Barosu, davaya katılma talebinde bulunmuş olsalar da, suçtan doğrudan zarar gören sıfatına haiz olmamaları gerekçesi ile söz konusu baroların katılma talepleri reddedilmiştir. Yine de çok sayıda avukat ve baro tarafından dosya hala takip edilmektedir. Yine aynı duruşmada savunması alınan sanık Burak TEKLER’in tutukluluk halinin devamına karar verilmiştir.
13.12.2022 günü gerçekleşen 2. duruşmada Adana Barosu Başlanlığı da dosyaya katılma talebinde bulunmuş, ancak yine suçtan doğrudan zarar görmediği gerekçesi ile katılma talebi mahkeme heyetince reddedilmiştir. Duruşmanın devamında savcı mütalaasını açıklamış olup işbu mütalaada; sanık Burak TEKLER’in her iki cinayeti de anlaşılamayan bir biçimde ve makul bir sebebi olmaksızın işlediği, esasen anlaşmalı bir şekilde boşanmanın gerçekleşmesi sebebi ile bir sadakatsizlik durumunun da hukuken mümkün olmaması sebebi ile sanığın lehine olacak bir hukuki düzenlemenin uygulanmasının mümkün olmadığı, bu sebeplerle hiçbir indirim uygulanmaksızın Cansu SEZER’i boşandığı eşe ve kadına karşı kasten öldürmesinden kaynaklı; müşterek çocuk S.A.T’ı altsoydan birine ve çocuğa karşı kasten öldürmesinden kaynaklı ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılması talep edilmiştir.
Dosyanın bir sonraki duruşması 03.01.2023 günü saat 14:00’de gerçekleşecektir. Bu duruşmada Burak TEKLER hakkında mahkeme kararının açıklanması beklenmektedir. Dosya Tekirdağ Barosu Başkanlığı ve Tekirdağ Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonunca takip edilmektedir.

Tekirdağ Barosu Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu

Haberler