Tursab Trakya’dan KOSOVA Çıkarması

Türkiye Seyahat Acentaları (TÜRSAB) Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu tarafından Kosova Prizren’e info gezi düzenlendi. 

Türkiye Seyahat Acentaları (TÜRSAB) Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu tarafından Kosova Prizren’e info gezi düzenlendi. 

Prizren Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşen ve 4 gün süren geziye TURSAB Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı Egemen Aydın, Başkan Yardımcısı Altan Çetinkaya, Genel Sekreter Erdinç Nişikli, Uzman Melike Gürbiz ve Trakya bölgesinde faaliyet gösteren ve TÜRSAB Üyesi 30 acenta sahipleri katıldı.

BELEDİYE BAŞKANI TOTAJ TURİZM KONUSUNDA HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ’

Prizren Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen program Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu Yönetim Kurulu Üyelerinin, Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj’ı makamında ziyaret etmesiyle başladı. Ardından Prizren Belediyesi Meclis Salonu’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan Prizren Belediye Başkanı Shaqir Totaj, Prizren Belediyesi olarak TÜRSAB Üyeleri ile turizm konusunda her türlü işbirliğine hazır olduklarını ifade etti.

BAŞKAN AYDIN ‘ EV SAHPLİĞİ İÇİN PRİZREN BELEDİYESİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM’

TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Egemen Aydın da, ev sahipliği için Prizren Belediyesi’ne teşekkür ederek, ‘Prizren kültürel doku açısından oldukça zengin bir kentimiz. Bu programın ardından Prizren şehrimizin turizmci arkadaşlarımız tarafından daha çok tercih edileceğine, tur programlarına Prizren’ın de alınacağına inanıyorum. ‘ dedi.

Konuşmaların ardından Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Levent Buş, Kosova ve Prizren hakkında katılımcılara şehrin tarihi ve kültürel yerleri hakkında sunum yaptı.

MESLEK EDİNDİRME KURSU ZİYARET EDİLDİ

Toplantının ardından Konya Büyükşehir Belediyesi destekleriyle Prizren şehrinde faaliyet gösteren meslek edindirme kursu ziyaret edildi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler alındı. İlk gün programı B2B Görüşmeleri ile sona erdi.

KOSOVA BAŞKONSOLOSU CELAL DOĞAN ZİYARET EDİLDİ

Program kapsamında Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Trakya Bölge Temsil Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Levent Buş ve Prizren Belediyesi Turizm ve Kalkınma Müdürü Lirija Bytyal tarafından Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosu Celal Doğan makamında ziyaret edildi. 2 ay once göreve başlayan Başkonsolos Celal Doğan Prizren’in tarihi ve kültürel zenginlikleri açısından turizm temsilcilerinin uğrak yeri olması en büyük dileğimiz’ dedi.

İkinci gün programında katılımcılar Prizren Kalesi’ne çıkarak, Kosova’nın Prizren şehrini kuşbakışı izleme imkanı buldular.

BAŞKAN AYDIN TEŞEKKÜR ETTİ

Burada program hakkında açıklamalarda bulunan TÜRSAB Trakya BTK Başkanı Egemen Aydın, gerçekleştirilen info gezisinin ardından Prizren’in turizm acentaları tarafından daha fazla tercih edileceğine inandığını ifade etti.

Aydın, “Kosova Prizren İnfo gezimize 30’dan fazla seyahat acentemiz katıldı. Bu ziyareti gerçekleştirmemiz de bizlere ev sahipliği yapan Prizren Belediye Başkanımız Shaqir Totaj’a, Belediye Başkan Yardımcımız Levent Buş’a, Prizren Belediyesi Turizm ve Kalkınma Müdürü Lirija Bytyal’a çok teşekkür ediyorum.

 Bu gezi sayesinde Kosova’yı tanıma imkanına kavuştuk. 

Meslektaşlarım açısından çok verimli bir toplantı oldu. Bu Bölgede otel sayısının artmış olduğunu gördük. Otellerin konumları, şehrin sakinliği, trafik açısından rahat olması, tarihi ve kültürel dokusunun yoğun olması bizi bu bölgeye çekecektir.  Düzenlenen Balkan turlarında bundan sonra Prizren’de konaklama yapmayı planlıyoruz.’ Dedi.

MAMUŞA BELEDİYESİ ZİYARET EDİLDİ

Gezi kapsamımda Kosova’daki tek Türk belediye olan Mamuşa Belediyesi ziyaret edilerek bu bölgedeki tarihi yerler gezildi. Ardından Priştina Prevalle’de bulunan kayak merkezi ziyaret edilerek, kar turizmi konusunda karşılıklı fikir alış verişi yapıldı.

  • 1. MURAD TÜRBESİ ZİYARET EDİLDİ

Kosova’ya düzenlenen info gezisinin son gününde, 15 Haziran 1389’da 1. Kosova Savaşı esnasında şehit edilen tek Osmanlı Padişahı olan  Sultan 1. Murad’ın iç organlarının gömülü olduğu 1. Murad Türbesi ziyaret edildi. Ziyaretın ardından 4 gün süren Kosova info gezisi tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir